دوره 9، شماره 2 - ( 11-1391 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 26-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdollahi A A, MehranFard S, BehnamPour N, KordNejad A. Correlated Factors with Back Pain in Patients after Coronary Angiography. J Res Dev Nurs Midw. 2013; 9 (2) :20-26
URL: http://nmj.goums.ac.ir/article-1-269-fa.html
عبداللهی علی اکبر، مهران فرد شهزاد، بهنام پور ناصر، کرد نژاد عبدالمحمد. عوامل مرتبط با درد کمر در بیماران بعد از انجام آنژیوگرافی قلبی. Journal of Research Development in Nursing and Midwifery. 1391; 9 (2) :26-20

URL: http://nmj.goums.ac.ir/article-1-269-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، abdollahy64@yahoo.com
2- بیمارستان دکتر گنجویان دزفول
3- دانشگاه علوم پزشکی گلستان
چکیده:   (32256 مشاهده)

  زمینه و هدف: آنژیوگرافی قلبی، یک روش تشخیصی و تصمیم گیری درمانی بیماری قلبی می باشد که به صورت شایع در ایران انجام می­گیرد. بیماران به علت استراحت مطلق داشتن در تخت بعد از آنژیوگرافی، از کمر درد شکایت دارند. این مطالعه با هدف تعیین عوامل مرتبط بر شدت کمر درد بیماران بعد از آنژیوگرافی قلبی در بیمارستان دکتر گنجویان دزفول در سال 1390­ صورت گرفت­.

  روش بررسی: در­ یک مطالعه توصیفی­– تحلیلی از نوع همبستگی، تعداد 140 بیماری که کاندیدای آنژیوگرافی قلبی بودند به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و با استفاده از چک لیست، مشخصات دموگرافیک شامل سن­، جنس­، شاخص توده بدنی­، سیگاری بودن، سابقه فشار خون ، دیابتی بودن و مدت زمان آنژیوگرافی به عنوان متغیرهای بالقوه بر شدت کمر درد ثبت گردید و سپس در ساعات اول­، دوم­، چهارم­ و ششم بعد از آنژیوگرافی با استفاده از مقیاس عددی درد میزان شدت کمر درد بیماران اندازه­گیری شد. داده­ها با استفاده از آمار توصیفی و تست­های­ آماری من ویتنی و ضریب همبستگی اسپیرمن مورد تجزیه و تحلیل قرار­ گرفت­.

  یافته ها: ازمجموع 140 بیمار، 67 نفر مرد، 64 نفر زن و 12 درصد سیگاری بودند. میانگین سنی نمونه­ها 7/7±7/55 سال و میانگین توده بدنی07/3±6/27بود. هیچ­کدام از نمونه ها سابقه کمر درد و آنژیوگرافی قبلی نداشتند­. شدت کمر درد در ساعات اول­،­ دوم­،­ چهارم و ششم با سن­، شاخص توده بدنی و مدت زمان آنژیوگرافی­ ارتباط سنجش شد و در هیچ کدام از ساعات مورد بررسی، تفاوت معنی­دار آماری وجود­ نداشت، ولی بین جنس با میزان کمر­درد پس از آنژیوگرافی درساعت اول(­014/0 p= ) و در ساعت ششم(030/0 p= ) اختلاف معنی­دار بود، ولی درساعات دوم، چهارم و ششم این اختلاف معنی­دار نبود. بین مصرف سیگار و سابقه دیابت و فشار خون با کمر درد نیز اختلاف معنی­­دار وجودنداشت.

  نتیجه­گیری: این تحقیق نشان داد که پرستاران با آگاهی از عوامل مرتبط­ بر شدت کمر­درد پس از آنژیوگرافی می توانند درکاهش درد و ارتقای راحتی بیماران کوشا باشند­.

متن کامل [PDF 272 kb]   (3031 دریافت)    

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research Development in Nursing and Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb